O klubie

Klub „Uczniowskiej Federacji Odkrywców”


 

powstał w 2007 roku w ramach projektu „Społeczność w szkole – szkoła w społeczności”.

 W ramach projektu gimnazjaliści  uczestniczyli w warsztatach astronomiczno – przyrodniczych, gdzie samodzielnie wykonywali doświadczenia z geografii, fizyki, biologii i astronomii.  Uczniowie  mieli możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy podczas warsztatów wyjazdowych min. do Planetarium w Chorzowie oraz obserwatorium astronomicznego w Niepołomicach.

 

 kmo

 Odbyły się również warsztaty astrofotografii, które prowadził prezes   Polskiego Towarzystwa Miłośników  Astronomii z Lublina pan Wiesław Krajewski.

 

 Zajęcia warsztatowe tak podobały się uczniom, że postanowiliśmy kontynuować działalność Klubu również po zakończeniu projektu.

 W 2011 roku nasz Klub „UFO”  stał się członkiem sieci Klubów Młodego Odkrywcy w Centrum Nauki Kopernik.

 

 cnk

 Podstawą działania Klubu jest eksperyment – zarówno jego treść, jak i sposób wykonywania. Klubowicze spotykają się, żeby wykonując doświadczenia, odkrywać otaczający ich świat.

 
kmo

W spotkaniach Klubu sposób przeprowadzania doświadczenia odpowiada na tę dziecięcą potrzebę poznawania. I to właśnie ta naturalna chęć odkrywania świata jest napędem spotkań i prowadzonych eksperymentów. Po pewnym czasie uczniowie szukają odpowiedzi na własne pytania, mając rzeczywisty wpływ na tematy poruszane na spotkaniach. Proces dochodzenia do prawdy jest wciągający, aktywizujący, ciekawy. Towarzyszy mu wielka radość odkrywania, która otwiera umysł na zdobywanie wiedzy i umiejętności. Ten rodzaj nauki jest wyjątkowo efektywny.

 kmo

 Opanowanie umiejętności prowadzenia eksperymentów, zadawania pytań i wyciągania wniosków ma także szerszy wymiar. Dostarcza umiejętności uniwersalnych i ważnych w życiu społecznym. Kształtuje w klubowiczach między innymi cechy szczególnie dobrze widziane przez pracodawców: umiejętność pracy w grupie, rozwiązywania problemów, optymalnego zużywania materiałów i wykorzystania czasu, swobodę posługiwania się narzędziami, zdolność przyjmowania i wykorzystywania informacji oraz budowanie poczucia własnej wartości. Odkrywcy podchodzą do stojących przed nimi wyzwań z odwagą i determinacją. I dzieje się to nie tylko w szkole, ale także w życiu rodzinnym i -- później -- zawodowym. Nawykli do samodzielnego poszukiwania rozwiązań klubowicze są aktywni i twórczy, a potknięcia traktują nie jako klęskę, ale jako część drogi wiodącej do celu.

 kmo

 Sukces każdego Klubu Młodego Odkrywcy zależy w największym stopniu od ich opiekunów – od ich chęci zrobienia czegoś absolutnie nowego, stworzenia młodzieży nowej możliwości rozwoju, bezpiecznej przestrzeni do eksperymentowania, uczenia się i rozwoju umiejętności bycia w grupie oraz zdobywania nowych kompetencji. Aby ułatwić działanie przyszłym opiekunom Klubów, Centrum Nauki Kopernik organizuje warsztaty, podczas których opiekunowie zdobywają wiedzę i umiejętności przydatne przy prowadzeniu Klubu. Podczas warsztatów opiekunowie  samodzielnie eksperymentują i wymieniają się doświadczeniami z innymi uczestnikami zajęć i prowadzącymi je Trenerami.

 kmokmokmo

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 Opiekunami klubu "UFO" są:
 
p. Bożena Daczka,
p. Anna Rosły,
P. Edyta Filipek Więcław 
 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~