Próbny egzamin gimnazjalny

W dniach 13,14 i 15 listopada uczniowie trzecich klas naszego gimnazjum przystąpili  do próbnych egzaminów gimnazjalnych.

Co sprawdza egzamin gimnazjalny?

Część humanistyczna zawiera pytania z języka polskiego oraz z historii i wiedzy o społeczeństwie. Zadania z języka polskiego mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajduje się dłuższa wypowiedź pisemna. Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie mają formę zamkniętą. Całość trwa 150 minut.

Część matematyczno-przyrodnicza składa się z zadań z zakresu matematyki oraz zadań z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Zadania z matematyki mają formę zamkniętą lub otwartą. Zadania z przedmiotów przyrodniczych są zadaniami zamkniętymi. W nowej formie egzaminu gimnazjalnego jest mniej zadań z algorytmów i z umiejętności posługiwania się nimi. Pojawi się natomiast więcej zadań sprawdzających rozumienie pojęć matematycznych oraz umiejętność dobierania własnych strategii matematycznych do nietypowych warunków. Egzamin z części matematyczno-przyrodniczej również trwa 150 minut.

Część językowa  egzaminu ma dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. Poziom podstawowy sprawdza wiedzę uczniów, którzy rozpoczęli naukę języka dopiero w gimnazjum. Z kolei poziom rozszerzony ma na celu sprawdzenie umiejętności osób, które kontynuują naukę języka zapoczątkowaną w szkole podstawowej. Każdy uczeń ma obowiązek przystąpić do poziomu podstawowego. Część rozszerzona jest obowiązkowa dla gimnazjalistów, którzy uczyli się języka we wcześniejszych etapach edukacji. Każda część będzie trwała 60 minut.