Podsumowanie projektu w ramach ogólnopolskiego programu Młodzi w Akcji

W poniedziałek 28 maja w holu szkoły o godzinie 10.00. grupa uczniów klasy trzeciej gimnazjum podsumowała projekt o Zespole Pałacowo-Parkowym Rodziny Kleniewskich w Szczekarkowie, w ramach ogólnopolskiego programu Młodzi w Akcji, organizowanego przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Projekt objęła Honorowym Patronatem Wójt Gminy Wilków. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: dyrektorzy sąsiednich szkół, Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach, Gminnej Biblioteki Publicznej oraz przedstawiciel Regionalnego Towarzystwa Powiślan.

Uczniowie wybrali ścieżkę ,,Taśmy przyszłości’’. Celem projektu było zwrócenie uwagi młodych ludzi oraz mieszkańców gminy na zaniedbane obiekty zabytkowe i pokazanie ich w przyszłości, jak mogłyby wyglądać za 20 lat.

Największym sukcesem projektu  jest wyjazd do Warszawy na ogólnopolską prezentację projektów młodzieżowych, która odbędzie się 12 czerwca w Arkadach Zamku Królewskiego.

Przez pracę nad tym projektem nauczyliśmy się współpracy w grupie oraz mieliśmy możliwość wyjścia do społeczności lokalnej, poznaliśmy nowe osoby, pogłębiliśmy wiedzę na temat otoczenia – mówią uczniowie.

W ramach projektu grupa udała się między innymi do Muzeum Regionalnego w Kluczkowicach, do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie oraz na spotkanie z właścicielem obiektu, który opowiedział jakie plany wiąże z terenem, na którym znajduje się pałac.  Miałby tam powstać na przykład Europejski Dom Seniora. Na podstawie businesplanu, który otrzymaliśmy, została stworzona wizualizacja przyszłościowa.