Historia powstania klubu

Przedstawiamy historię powstania klubu, którego celem było założenie szkolnego akwarium oraz opieka nad jego mieszkańcami.

Pomysł zrodził się w 2008 roku. Od razu zgłosiło się kilku chętnych uczniów, którzy  wykazywali zainteresowanie akwarystyką.  Jak wiadomo początki bywają trudne, ale  wspólnie pokonaliśmy  wszelkie niepowodzenia. Założenie słodkowodnego  akwarium obejmowało kilka etapów.

 

Gimnazjaliści zaczęli od zgromadzenia odpowiedniej literatury, dotyczącej zasad zakładania akwarium, odpowiednich akcesoriów, doboru  gatunków ryb, roślinności, oświetlenia, ogrzewania, napowietrzania, jak samej opieki nad rybkami. Po przestudiowaniu odpowiednich artykułów, uczniowie przedstawili opiekunom  projekt założenia akwarium słodkowodnego, uwzględniając wyżej wymienione czynniki. Jeden z gimnazjalistów podarował klubowi 25 litrowe akwarium z pokrywą, oświetleniem i filtrem. 

 

Kolejnym etapem był dobór stosownej fauny i flory. Jako pierwsze w hodowli pojawiły się gupiki pawie oczka. Było to 4 samice i 4 samców. Opiekunowie akwarium bacznie  doglądali swoich podopiecznych, monitorowali  stan i jakość wody, temperaturę itp. A po 8 miesiącach na świecie pojawiło się potomstwo… 

 

 Obecnie znajduje się tam tzw. kotnik , gdzie maluchy dorastają. 

 

W 2010 roku klub akwarystyczny powiększył swoja działalność. Dzięki  ofiarności sponsorów  zostało zakupione  akwarium o pojemności 200 litrów z pełnym wyposażeniem. Rolą klubowiczów było odpowiednie dobranie ryb i roślinności. Uczniowie zaproponowali  taki układ, by w akwarium znajdowało się kilka gatunków ryb, które zamieszkują  strefę przydenną, środkową i przypowierzchniową akwarium. Bardzo ważne  było również dobranie tak gatunków, by wzajemnie na siebie nie oddziaływały antagonistyczne. Okazało się to dużym wyzwaniem dla uczniów. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, w dużym akwarium zamieszkało 7  gatunków rybek słodkowodnych, do których należą:  brzanka różowa i  sumatrzańska, kirysek lamparci, molinezja ostroustna, mieczyk Hellera, danio pręgowany oraz zbrojnik, zwany potoczne glonojadem. Cała fauna liczy sobie obecnie 23 rybki. 

Bardzo ważnym elementem jest również roślinność, która pełni istotne funkcje min. pochłania dwutlenek węgla, produkuje tlen, stanowi schronienie dla ryb, miejsce rozrodu oraz  pełni funkcję ozdobną.  Wśród flory akwarystycznej króluje Anubias niski, zwartka falistnolistna i zwartka Wendta. 

 W roku 2011 klub otrzymał oficjalną  nazwę "NEONEK".

 

 

             Obecnie opiekunami klubu są uczennice klasy IB - Ewa Filiks, Aleksandra Zyska i Kinga Ostap.

Gimnazjalistki zajmują się obserwacją ryb, ich apetytu i zachowań, działaniem urządzeń filtrujących i napowietrzających akwarium, określaniem parametrów czystości wody i oczywiście samym karmieniem. Czynności te wykonywane są codzienne i dokumentowane  są w postaci notatek w Dzienniku hodowli rybek akwariowych. Raz  na tydzień dokonuja inwentaryzacji rybek w obu akwariach. W zależności od potrzeby woda w akwarium jest wymieniana lub uzupełniana. Klubowicze zajmują się również tworzeniem gazetek tematycznych dotyczących np. biologii ryb, ich zachowań godowych czy sposobu rozróżniania osobników. Chętnie dzielą się swoim doświadczeniem  z kolegami, którzy widząc efekt działań klubu, chcą takie hodowle zakładać i prowadzić w swoich domach. Swoją pomocą przy prowadzeniu hodowli służy pani woźna, która jest również posiadaczką akwarium słodkowodnego i niejednokrotnie podpowiada klubowiczom jak rozwiązać pojawiające się problemy

 

 

 Akwarium klasowe spełnia wiele funkcji w naszym gimnazjum. Przede wszystkim jest fragmentem przyrody pozwalającym na obserwację życia roślin i zwierząt  pod powierzchnią wody. Jest doskonałym środkiem, który wspomaga proces dydaktyczny. Uczniowie gimnazjum poznają i obserwują  procesy życiowe , które toczą  się w środowisku wodnym. Nabywają  umiejętność rozróżniania fauny i flory akwariowej. Obserwator akwarium uwrażliwia się  na piękno natury. Pozwala to na wychowanie młodzieży gimnazjalnej  w duchu umiłowania przyrody i otaczającego nas świata. Akwarium jest również  wizytówką i dumą pracowni biologicznej, o którą dba cała społeczność szkolna. 

 

  Opiekun klubu: pani Edyta Filipek- Więcław