Zajęcia integracyjne klas I

Najstarszy w szkole szóstoklasista po wakacjach staje się najmłodszym w gimnazjum pierwszoklasistą.

Uczniowie I klasy gimnazjum to dzieci z różnych szkół podstawowych znajdujących się na terenie naszej gminy. Zaczynają naukę w nowej szkole, w najtrudniejszym okresie dojrzewania, spotykają się po raz pierwszy z nowymi kolegami
i nauczycielami. Aby uczeń zaadoptował się szybko i „bezkolizyjnie” w nowym środowisku szkolnym trzeba mu po prostu udzielić wsparcia. Pomoc ta może polegać na zwykłym okazaniu akceptacji, otwartości na młodego człowieka i okazywaniu zrozumienia i serdeczności.

Aby umożliwić pierwszoklasistom wspólne działania, każdego roku organizuje dla nich zajęcia integracyjne oparte na grach i zabawach.

Celem zajęć jest zmniejszenie dystansu między uczniami. Dystans ten wynika z lęku i niskiego poziomu wzajemnego zaufania w sytuacji tworzenia nowej klasy.

Zajęcia integracyjne, które przeprowadziłam „wymuszają” współpracę wszystkich uczniów w zmieniających się małych grupach (np. w parach, trójkach, piątkach itp.). Zadania nie zawierały żadnych elementów rywalizacji. Dobry humor i żart były tu sprzymierzeńcami.

Pedagog szkolny – Zuzanna Bełżek