Pokaz grupy rekonstrukcyjnej

100

W związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości nasi  uczniowie mieli okazję uczestniczyć w ciekawej lekcji historii pt. „Ku Niepodległej” przeprowadzonej przez grupę „Rekonstrukto”.

Prowadzący przedstawili uczniom krótkie historie z powstań narodowych: kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego, czasów I wojny światowej.
Grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała dzieciom, jaką rolę odegrał marszałek Józef Piłsudski i jego legiony w drodze do odzyskania niepodległości. Informacje dotyczące okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., przeplatane były pokazami elementów umundurowania różnych formacji wojskowych i powstańczych oraz różnych rodzajów broni.
Uczniowie mogli brać udział w krótkich inscenizacjach, a także zobaczyć z bliska przywiezione eksponaty. Podczas pokazu rekonstruktorzy wciągnęli widzów do wspólnej zabawy, uczniowie mogli przebrać się w stroje z epok, a nawet „powalczyć” replikami broni.